„Jesteś tym, co jesz” to stare porzekadło, które przychodzi na myśl już w młodym wieku, i nie bez powodu — według niemal wszystkich ekspertów w dziedzinie zdrowia na świecie. W ostatnich latach jednak ta mantra zaczęła się nieco zmieniać: oczywiście, jakość i ilość to bez wątpienia bardzo ważne czynniki żywieniowe. Jednak wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia zaczyna uważać, że czas może być równie ważny. Zawsze skupialiśmy się na tym, co jemy, ale rzadko na tym, kiedy jemy.

Podstawowe informacje o przerywanym poście.

Post nie jest niczym nowym; w rzeczywistości jego koncepcja sięga czasów starożytnych. Jednak metoda przerywanego postu, polegająca na ograniczeniu dziennego spożycia pokarmów w określonym czasie, zyskała ostatnio popularność wraz z rozwojem diety ketogenicznej. Chodzi o to, że powstrzymywanie się od jedzenia przez dłuższy czas niż zwykle pomaga wprowadzić organizm w stan ketozy, co prowadzi do spalania tłuszczu jako źródła energii zamiast węglowodanów.

Istnieje wiele korzyści płynących z przerywanego postu, takich jak: utrata wagi, poprawa stanu psychicznego, zmniejszenie stanu zapalnego i usprawnienie naprawy komórek. Już 4 godziny postu obniżyły poziom monocytów, ale 20 godzin bez jedzenia, czyli znacznie bardziej wymagający post, doprowadziło do jeszcze większego spadku.

Jedząc zgodnie z czasem, w którym nasz organizm jest najlepiej przygotowany do wykorzystania pożywienia, przyspieszamy metabolizm i optymalizujemy zdrowie. I odwrotnie, jedzenie niezsynchronizowane z rytmem okołodobowym może prowadzić do przybierania na wadze i innych problemów zdrowotnych.

Być może zamiast sztywnej zasady „nie jedz po 16.00”, powinniśmy stosować się do starego porzekadła: „jedz śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak nędzarz”, aby prowadzić dobry tryb życia.

Spożywanie posiłków wcześniej w ciągu dnia sprzyja utracie wagi w perspektywie krótko- i długoterminowej. I odwrotnie, spożywanie większej ilości kalorii pod koniec dnia może prowadzić do znacznego przyrostu masy ciała, nawet jeśli całkowita dzienna ilość kalorii jest taka sama.

Alternatywne diety postne.

Oprócz keto i przerywanego postu istnieje jeszcze kilka innych diet, w których kładzie się duży nacisk na czas posiłków i post.

Jedz więcej rano, a mniej po południu i wieczorem.

Słońce wyznacza nasz rytm okołodobowy i nasz organizm jest przygotowany do jedzenia, gdy słońce jest w górze, i szybkiego jedzenia, gdy jest ciemno. Istotne jest także spożywanie posiłków wcześniej w ciągu dnia i mniej wieczorem. Śniadanie i obiad powinny być największymi posiłkami w ciągu dnia, a kolacja najmniejszym. Najlepiej jest spożywać tradycyjne posiłki obiadowe (białko, warzywa itp.) wcześniej w ciągu dnia i unikać węglowodanów prostych, takich jak cukier i tłuszcze nasycone.

Idealnie byłoby, gdybyś każdego dnia pościł co najmniej 12 lub więcej godzin, choć niektórzy mogą nawet 16 godzin. Wiele osób postępuje w ten sposób, biorąc pod uwagę godziny wieczorne, tak aby godziny postu minęły wcześniej.

Post naprzemienny.

Ta metoda odżywiania się jest popularna od kilkudziesięciu lat i polega na naprzemiennym stosowaniu dni skrajnego ograniczenia kalorii (dni postu) i dni normalnego odżywiania się (dni świąt). Jednak pomimo swojej popularności, niewiele dowodów naukowych potwierdza twierdzenia, że może on pomóc w utracie lub utrzymaniu wagi ciała, a także poprawić stan zdrowia serca.

Dieta 5:2 (znana również jako dieta postna).

Post przez dwa dni w tygodniu pobudza organizm do spalania tłuszczu i sprzyja utracie wagi. Podczas stosowania tej diety przez pięć dni w tygodniu należy jeść, a przez pozostałe dwa pościć, spożywając jedynie 500-600 kalorii. Kalorie te można spożywać podczas jednej sesji lub rozłożyć na cały dzień. Można również wybrać, kiedy przeprowadzać post, rozkładając go na kilka dni w tygodniu lub wykonując go po kolei.

Ciekawe tematy z różnych dziedzin, a także bieżące wiadomości ze Śląska, znajdziesz też na Halo Tychy.