Warzywo z rodziny kapustowatych, rukiew wodna, jest pożądaną odżywczą rośliną jadalną utrzymującą w zdrowiu ludzki organizm. Występująca dziko jest pod ochroną i w 2014 roku została wpisana do księgi gatunków zagrożonych. Możesz zatem nabyć ją wyłącznie od zarejestrowanego plantatora.
Na co pomaga rukiew wodna?
Rzeżucha wodna zwana rukwią wodną jest pełna mikro i makro elementów. Dzięki temu wspomaga pracę wielu organów w ludzkim ciele. Korzystnie wpływa na tarczycę, wątrobę, układ pokarmowy. Zapobiega i leczy stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Pobudza łaknienie. Podnosi nastrój, przez co poprawia się jakość snu, odchodzą smutki.
Jak jeść rzeżuchę wodną?
Spożywanie rukwi wodnej jest banalnie proste. Wystarczy ją umyć i porwać na mniejsze części łodyżkę z liśćmi. Świetnie wkomponuje się ona do surówki, sałatki, a także jako dekoracja na obiadowe danie (ziemniaki, kasza). Ponieważ jest miękka i krucha, doskonale nadaje się ona na wszelkiego rodzaju kanapki z chleba i bułki.
Producent wodnej rukwi– kontrolowana uprawa
Rukiew wodną można zasiać na plantacji i stamtąd czerpać surowiec do rozpowszechniania. Możesz ją zasiać w doniczce na oknie, pod warunkiem, że nasiona będą pochodzić z zarejestrowanej hodowli. W Polsce rukiew wodna jest pod częściową ochroną, zagrożoną wyginięciem. Dlatego, jeżeli znajdziesz ją w środowisku naturalnym, pozostaw ją tam, aby nadal mogła rosnąć. Jeśli chcesz ją jeść, kup od legalnego plantatora lub w sklepie ze zdrową żywnością.
A tutaj możesz dowiedzieć się, jak działają kwasy tłuszczowe omega-3.
Co to znaczy, że roślina jest objęta częściową ochroną?
Częściową ochroną objęte są niektóre gatunki roślin, które mogą zbierać osoby wyłącznie do tego upoważnione (zawodowi zielarze, producenci ziół, leków, suplementów). Oznacza to, że muszą oni mieć wystawione od odnośnych władz pozwolenie na piśmie.
Kto może zbierać rośliny pod całkowitą ochroną?
Nikt nie może zbierać roślin objętych całkowitą ochroną. Rośliny objęte całkowitą ochroną to pojedyncze okazy, które zagrożone są całkowitym wyginięciem w środowisku naturalnym.