Dzieci są bardzo podatne na emocje, dlatego każda zmiana może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na ich rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny, co może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak depresja dziecięca. Stawianie czoła tak trudnym etapom w tak młodym wieku oznacza, że nie są one jeszcze w stanie kontrolować swoich uczuć ani podejmować własnych decyzji, dlatego musimy pomóc im pokonać depresję dziecięcą za pomocą technik i metod leczenia.

Co to jest depresja dziecięca?

Depresja jest zaburzeniem nastroju, które charakteryzuje się długim okresem przygnębienia, drażliwości i nastrojowości (tygodnie, miesiące, lata). Często smutek mylony jest z depresją, ale te dwa zjawiska różnią się od siebie, ponieważ pierwszy z nich wynika z konkretnej sytuacji, która sprawia, że przez pewien czas czujemy się w ten sposób, natomiast drugiemu towarzyszą różne zachowania w szkole, w towarzystwie i w domu.

Tak więc depresja jest już problemem związanym ze zdrowiem psychicznym młodego człowieka, który znajduje odzwierciedlenie w jego zachowaniu, na ogół w postaci napadów złości lub złości w każdym miejscu i czasie, zarówno w szkole, jak i w kontaktach z przyjaciółmi i w całym środowisku; o różnym nasileniu, od łagodnego do ciężkiego, w zależności od dziecka.

Jakie są główne objawy depresji dziecięcej?

  1. Ciągły ból głowy.
    2. Ból brzucha.
    3. Drażliwość.
    4. Zmiany apetytu.
    5. Niska samoocena.
    6. Poczucie winy.
    7. Trudności z koncentracją.
    8. Słabe wyniki w nauce.
    9. Myśli o śmierci.
    10. Izolacja od rodziny i przyjaciół.
    11. Apatia.
    12. Utrata zainteresowania ulubionymi zajęciami.
    13. Bezsenność lub nadmierna senność.

Dlaczego problemy depresyjne występują u dzieci?

Na ogół pierwsze epizody depresyjne u dziecka pojawiają się po wydarzeniu traumatycznym, to znaczy po doświadczeniu jakiejś nagłej zmiany lub sytuacji stresowej, w której system nerwowy zostaje uszkodzony i zaczyna się zastanawiać. Epizody te są częste po separacji od rodziców, nadopiekuńczości, ciągłych kłótniach, rozpadających się związkach, autorytarnym lub obraźliwym zachowaniu wobec dziecka, zastraszaniu lub prześladowaniu w szkole, śmierci członka rodziny, zmianie opieki i każdej innej nagłej zmianie w otoczeniu.

Nie zapomnij też odwiedzić www.kaszel.pl, gdzie udostępniamy wiele skutecznych porad dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka.

Czy depresję dziecięcą można wyleczyć?

Oczywiście, że tak, ponieważ jest to czynnik psychologiczny, wymaga połączenia różnych metod leczenia, takich jak psychoterapia z udziałem specjalistów, którzy pomagają zarówno dziecku, jak i jego rodzinie, a także przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, które nie powodują uzależnienia ani uspokojenia. To z zawodowego punktu widzenia.

Możemy pomóc dzieciom przezwyciężyć kryzys, w którym się znalazły, tworząc dla nich bardziej harmonijne środowisko, ale przede wszystkim takie, które jest prawdziwe, ponieważ one również to dostrzegają i może to pogorszyć sytuację, gdy czują, że tylko udają. Stwórzcie miejsca, w których będą mogli dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi członkami społeczności, czuć się kochani i wspierani.

Techniki i leczenie pomagające dzieciom przezwyciężyć depresję dziecięcą.

Istnieją specjalne metody leczenia, które można wykonać w domu pod kierunkiem terapeuty, aby pomóc dziecku zmierzyć się z przyczynami depresji i uwolnić się od poczucia winy i ciężaru. Najpierw jednak musisz być dostępny, ponieważ musisz wiedzieć, że dziecko samo nie jest w stanie poradzić sobie ze swoim problemem i potrzebuje pomocy rodziców, aby móc iść naprzód i czuć się bezpiecznie i komfortowo w procesie wyzwalania.

Restrukturyzacja negatywnych myśli.

Bardzo ważne jest uczenie dzieci odrzucania negatywnych myśli i zamieniania ich na pozytywne, a przede wszystkim uświadamianie im, że to, iż jakaś zła myśl pojawia się w ich głowie, nie oznacza, że one również są złe, że nie opisują ich osobowości. Zdarza się, że kiedy dzieci mają złe myśli o charakterze seksualnym lub związane z przemocą, czują się winne i popadają w jeszcze większą depresję, a ich samoocena jest niska do tego stopnia, że uważają, iż nie zasługują na to, by żyć. Dlatego bardzo ważne jest, aby pomóc im rozpoznać, co się dzieje, i zawsze szukać drugiej strony medalu.

Ustal codzienną rutynę.

Ustalenie codziennej rutyny dla dziecka sprawi, że będzie się ono koncentrowało na jej przestrzeganiu i nie będzie miało miejsca na złe myśli lub załamania. Warto więc poszukać zajęć relaksacyjnych i pozaszkolnych, które pomogą poprawić zdrowie psychiczne dziecka.

Wspólne spędzanie wolnego czasu.

Poczucie wsparcia ze strony rodziny i brak osamotnienia to jeden z najlepszych sposobów pomocy dziecku z depresją. Wspólne zajęcia rodzinne, takie jak odwiedziny u dziadków, zabawy z kuzynami w parku, oglądanie filmów dla dzieci, pieczenie ciastek i dzielenie się zabawkami sprawią, że dziecko poczuje się zintegrowane.

Techniki relaksacyjne.

Wdychanie przez nos i wydychanie przez usta to jedna z technik relaksacyjnych dla dzieci, która pomaga kontrolować ich stan emocjonalny. Ponadto masaż, kolorowanie, śpiewanie, taniec, joga i majsterkowanie to dobre techniki do zastosowania w pracy z dziećmi.

Terapia poznawczo-behawioralna.

Są to terapie logopedyczne z udziałem specjalisty, który dąży do głębokiej eksploracji uczuć i doświadczeń, które spowodowały chorobę, a jednocześnie do zmierzenia się z fobiami i lękami w celu przezwyciężenia i zamknięcia cyklów.