Znany jest u nas jako ważny składnik diety wegan i wegetarian, ale to wcale nie oni wymyślili tą specyficzną pastę. Hummus wywodzi się z rejonu Egiptu i Lewantu (fragment Azji leżący nad wschodnim wybrzeżem Morza Śródziemnego). Niezwykle popularny jest obecnie na Bliskim Wschodzie, ale także w Afryce Północnej. Znany jest również w rejonie Kaukazu. O miano twórców hummusu rywalizują najzacieklej obecnie Izrael i Liban. Niezależnie jednak od miejsca powstania, hummus cieszy się coraz większą popularnością również w Europie. Czym właściwie jest?
Nazwa hummus (czasem pisana też jako humus) pochodzi z języka arabskiego i oznacza po prostu ciecierzycę. I nie ma w tym nic odkrywczego, jako że hummus to najzwyczajniej pasta z ugotowanych i przetartych nasion tej rośliny. Ciecierzyca nie jest jednak jedynym składnikiem hummusu. Do pasty dodaje się również czosnek i tahini (pastę z sezamu), a także oliwę i sok z cytryny. W charakterze przypraw używa się tradycyjnie kminu rzymskiego, czasem również pietruszki. Istnieje jednak wiele różnych odmian hummusu, a także wariacji na jego temat. Hummus może być tradycyjny, a także posiadać dodatki innych składników, które mogą znacząco modyfikować jego smak. Zresztą sam hummus niekonieczne przygotowywany jest z ciecierzycy. W jego zastępstwie mogą pojawiać się inne rośliny strączkowe, zwłaszcza bób.
U nas hummus popularność zyskał szczególnie jako potrawa wegańska i wegetariańska. Spożywany jest najczęściej, podobnie jak w swojej ojczyźnie, jako pasta do smarowania. Przy czym my smarujemy chleb, na Bliskim Wschodzie jego popularnym odpowiednikiem jest pita (rodzaj pszennego placka). Hummus ceniony jest za swoje wartości odżywcze. Jest bardzo kaloryczny, a także zawiera duże ilości wartościowego białka. Posiada niski indeks glikemiczny, więc po jego spożyciu uczucie sytości zostaje z nami na długo. Dlatego, mimo kaloryczności, nie jest to zły wybór dla osób na diecie. Oprócz smarowania pieczywa, hummus może być wykorzystywany też jako dodatek do innych dań.
Choć hummus bywa obiektem żartów, jako potrawa wegan, o nieszczególnych walorach smakowych, dobrze przygotowany i przyprawiony hummus jest potrawą wartościową i może być bardzo smaczny. Dlatego nawet osoby niebędące na diecie wegetariańskiej powinny częściej i chętniej sięgać po ten bliskowschodni specjał.