Benzodiazepiny są jedną z grup farmakologicznych najszerzej stosowanych przez ludność w leczeniu niektórych zaburzeń snu, a wśród nich najczęstszego: bezsenności. Ponieważ jednak leki te mają działania niepożądane, takie jak uzależnienie, tolerancja i modyfikacja architektury snu, poszukuje się alternatywnych rozwiązań, takich jak fitoterapia, czyli stosowanie roślin leczniczych o właściwościach relaksujących, hipnotycznych i uspokajających.

Leczenie bezsenności.

Bezsenność jest częstym problemem w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Częstość występowania wynosi od 20% do 40% i wzrasta wraz z wiekiem. Osoby cierpiące na tę chorobę opisują ją jako uczucie niezadowolenia spowodowane trudnościami z zapoczątkowaniem snu, utrzymaniem snu lub krótkim czasem trwania snu, który nie jest spokojny i nie pozwala im być wypoczętymi następnego dnia.

Problem bezsenności może spowodować, że pacjent zacznie przyjmować leki na sen. Stosowanie benzodiazepin może prowadzić do powstania nawyku, uzależnienia lub innych niepożądanych działań ubocznych, które mogą być bardzo znaczące, zwłaszcza u osób starszych. Leczenie bezsenności powinno być kompleksowe, ukierunkowane na poprawę jakości i ilości snu poprzez zmniejszenie opóźnienia i liczby przebudzeń nocnych, a także dziennych konsekwencji braku snu. Zabieg ten należy przeprowadzać etapami.

Pierwszy etap leczenia.

Pierwszym krokiem jest zawsze leczenie niefarmakologiczne. Obejmuje to dostosowanie nawyków dotyczących snu i technik relaksacyjnych. Ten pierwszy krok opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej, psychoedukacji w zakresie higieny snu, polegającej na zachęcaniu do zdrowych nawyków związanych ze snem oraz innych środkach higieny, które okazały się bardzo przydatne u tych pacjentów. Oto niektóre z nawyków związanych ze snem, których należy przestrzegać, aby poprawić jego jakość.

  1. Regularne kładzenie się spać i budzenie się o tej samej porze.
  2. W sypialni należy utrzymywać temperaturę zbliżoną do 18º.
  3. Nie należy spożywać obfitych kolacji.
  4. Należy unikać przyjmowania substancji pobudzających, takich jak kofeina, po godzinie 17.00, a także ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie tytoniu.
  5. Nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych co najmniej 3 godziny przed snem.
  6. Ogranicz korzystanie z tabletów, komputerów i smartfonów tuż przed snem i kładź się w łóżku tylko wtedy, gdy jesteś śpiący.

Drugi etap leczenia.

W tym drugim etapie włącza się leczenie farmakologiczne. Jak już wspomnieliśmy, najczęściej stosowanymi lekami są benzodiazepiny. Leki te skracają czas latencji snu i wydłużają czas odpoczynku, ale mogą wpływać na stan czuwania. Wiąże się z nimi również ryzyko uzależnienia, a także zwiększone ryzyko demencji i pogorszenia stanu zdrowia u osób starszych w wyniku długotrwałego stosowania. Ogólnie jednak zaleca się, aby leki hipnotyczne stosować w razie potrzeby, w najmniejszej dawce i nie dłużej niż przez cztery tygodnie.

Jeśli potrzebujesz więcej porad z zakresu zdrowia, odwiedź https://olsztyninfo.pl.

Czy ziołolecznictwo jest przydatne podczas snu?

Fitoterapia jest szeroko stosowana w regulacji snu i w leczeniu zaburzeń snu. Produkty zawierające rośliny były tradycyjnie stosowane w leczeniu bezsenności, ze względu na ich właściwości uspokajające, i są wybierane przez wielu pacjentów z zaburzeniami snu. Te naturalne produkty mają umiarkowane działanie w wywoływaniu snu bez powodowania negatywnych zmian w jego strukturze. Jakie rośliny są najczęściej stosowane?

Waleriana.

Jedną z roślin najczęściej stosowanych jako środek uspokajający jest korzeń waleriany, samodzielnie lub w połączeniu z innymi. Waleriana wywołuje i poprawia jakość snu, zmniejsza częstotliwość przebudzeń i nocną aktywność ruchową. Tradycyjnie stosuje się go w stanach drażliwości, niepokoju, nerwowości i bezsenności. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznaje walerianę za roślinę o łagodnym działaniu uspokajającym i nasennym. Jest praktycznie nietoksyczny, choć nie jest zalecany dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Bezpieczeństwo stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią nie zostało ustalone, dlatego jego stosowanie w tych okolicznościach jest zalecane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Wykazano, że korzeń waleriany nie zmniejsza stanu czuwania ani nie wywołuje senności następnego dnia rano, dzięki czemu pacjent może prowadzić normalne życie, bez wpływu na codzienne czynności.

Melisa.

Inną stosowaną rośliną jest melisa lekarska. Jest to wieloletni podkrzew, o naprzeciwległych, owalnych, sercowatych liściach, na których zebrane są nieregularne, białe lub różowawe kwiaty. Częścią rośliny, która jest skuteczna farmakologicznie, są liście, które wykorzystuje się ze względu na ich właściwości uspokajające, spazmolityczne i antybakteryjne. Nie zaleca się jego stosowania u kobiet w ciąży i niemowląt ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo jego stosowania.

Pasiflora.

Pasiflora (męczennica) jest wieloletnią rośliną pnącą, która ma właściwości uspokajające, hipnotyczne i przeciwskurczowe. W rzeczywistości męczennica jest znana z tradycyjnego stosowania w celu łagodzenia łagodnych objawów stresu psychicznego i ułatwiania zasypiania. Wskazany jest również w przypadku niepokoju, niepokoju i drażliwości z trudnościami w zasypianiu. Sen wywołany zażywaniem pasiflory sprzyja pojawieniu się fazy REM, w której aktywność mózgu jest bardzo wysoka, czyli fazy, w której śnimy i wychwytujemy informacje z zewnątrz. Dzięki temu użytkownik budzi się w doskonałych warunkach. Męczennica jest przyprawą bardzo bezpieczną, choć sporadycznie zgłaszano występowanie działań niepożądanych, takich jak nudności i wymioty. Nie należy go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Ziołowe leczenie, w skład którego wchodzi pasiflora, waleriana lub melisa, charakteryzuje się dobrym profilem bezpieczeństwa i tolerancji i może być stosowane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.