W okresie letnim, kiedy często korzystamy z kąpieli w basenach i pryszniców przy plaży, jesteśmy szczególnie narażeni na grzybicę paznokci. Ta uciążliwa choroba łatwo rozwija się przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności. W okresie wakacyjnych wyjazdów warto skrupulatnie przestrzegać higieny i zachować odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć przykrej i wymagającej długotrwałego leczenia grzybicy paznokci. Jeśli jednak, pomimo zachowania zasad higieny, wygląd naszych paznokci zmienia się w niepokojący sposób, nie zwlekajmy z rozpoczęciem leczenia.

Objawy i leczenie

Grzybicę paznokci stosunkowo łatwo rozpoznać. Jej objawami są przebarwienia na płytce paznokciowej, rozwarstwienie paznokcia, swędzenie stóp i nadmierne łuszczenie się skóry oraz zaczerwienienie. Jeżeli zauważysz u siebie podobne objawy, udaj się do lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie.

W początkowych stadiach grzybicę paznokcia i grzybicę stóp leczy się specjalnymi maściami, kremami lub sprayami przeciwgrzybicznymi, a płytkę paznokciową maluje się lakierem na grzybicę paznokci, zawierającym substancję aktywną, zwalczającym uciążliwe grzyby wywołujące objawy chorobowe. Jeśli zgłosisz się do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby, koniecznie będzie dodatkowo zażywanie doustnych środków antygrzybiczych.

Nowoczesną i bardzo skuteczną metodą radzenia sobie z tym uciążliwym problemem są również zabiegi laserowego usuwania grzybicy paznokci. Wykonuje je podolog. Najpierw trzeba oczyścić płytkę paznokcia i nadać jej pożądaną grubość przy pomocy urządzenia frezującego, a następnie poddaje się chory paznokieć działaniu promieni lasera. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, trwa zaledwie kilkanaście minut i jest bardzo skuteczny. Jego koszt to około 300 złotych. Do całkowitego wyleczenia potrzebnych jest jednak kilka takich wizyt.

Tutaj dowiesz się wskazówek na temat sinych stóp i paznokci.

Leczenie środkami konwencjonalnymi warto wspomóc alternatywnymi sposobami. Silne działanie antygrzybicze ma naturalny olejek eteryczny z drzewka herbacianego. Warto smarować jedną kroplą takiego olejku zmieniony chorobowo paznokieć dwa razy dziennie. Dobrym pomysłem jest również zrobienie odkażającego sprayu do butów na jego bazie. Będziesz potrzebować połowy szklanki wody, 5-7 kropli olejku z drzewka herbacianego i butelki z atomizerem. Wlej do niej wodę z olejkiem, porządnie wstrząśnij i delikatnie spryskuj wnętrze butów codziennie pod wieczór. Warto też na noc wsypać do każdego buta po jednej łyżeczce od herbaty sody oczyszczonej i zostawić. Rano sodę wysypujemy, a buty są przyjemnie świeże, pięknie pachną i co najważniejsze stopy są chronione przed dalszym rozwojem grzybicy.

Leczenie grzybicy stóp i paznokci bywa trudne, wymaga cierpliwości i uporu. Warto więc zrobić wszystko, aby uniknąć zarażenia. Zachowaj ostrożność i nigdy nie chodź na boso w takich miejscach jak sauny, publiczne prysznice (na przykład na basenie), a także wykładzina czy podłoga w sklepowych przymierzalniach oraz pokojach hotelowych.