Nie ma wątpliwości, że pewne elementy stale zmieniającej się mody wymagają, abyśmy stale przyglądali się najnowszym trendom. Nie zmienia to jednak faktu, że pewna struktura, swoiste jądro stylu sprawia, że możemy mówić o konkretnych stylach ubierania się. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje styl angielski, który z powodzeniem można opisać dwoma słowami: elegancja i funkcjonalność. Moda pochodząca z wysp brytyjskich łączy szyk, prostotę z wyrafinowaniem i klasą, co gwarantuje wyjątkowe doznania estetyczne. Co więc warto wiedzieć o stylu angielskim, zamiennie zwanym brytyjskim i dlaczego jest on warty naszej uwagi?

Styl angielski – jaka jest jego historia?

Choć współczesna moda brytyjska cieszy się wyjątkowym uznaniem, nie jest to styl nowy. Przede wszystkim ma on korzenie już w XVII wieku, kiedy to trendy były wyznaczane przez ówczesny dwór królewski. Tym, co sprawia, że moda ta jest tak wyjątkowa, jest fakt, iż styl ten jest przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn! Choć początkowo u kobiet stawiano na koronki i falbanki, z czasem zaczęto doceniać zalety bardziej funkcjonalnej mody. W związku z tym zaczęto dbać o to, aby ubrania były bardziej stonowana. Kluczowe jest jednak to, aby ubrania były dopasowane do sylwetki i odpowiednio dobrane.

Z jakich materiałów powstają ubrania w stylu angielskim?

Styl angielski opiera się na określonych materiałach i barwach, które szczególnie popularne są właśnie w modzie brytyjskiej. W przypadku materiałów stawia się w szczególności na:

  • Wełnę,
  • Bawełnę,
  • Zamsz,
  • Jedwab,
  • Sztruks.

A co z kolorami? Tu widoczne jest przede wszystkim dbanie o eleganckie stonowanie wyglądu, dlatego też królują odcienie:

  • Brązu,
  • Beżu,
  • Szarości,
  • Czerni,
  • Bieli.

Nie oznacza to jednak, że styl ten unika bardziej wyrazistych barw. Spotkać tu możemy kolory takie jak szmaragdowy, bordowy oraz zgaszony żółty. Stylowi angielskiemu nieobce są również wzory np. na koszulach, wśród których szczególnie wyróżnia się romby i kratę. W sklepie clobber znajdziesz kolekcję Ben Sherman, która doskonale pokazuje specyfikę tego stylu, zwłaszcza w odniesieniu do łączenia elegancki i funkcjonalności z dominantą stonowanych barw i wzorów.

A co ze stylizacją Brytyjek?

Kobiety w Wielkiej Brytanii z powodzeniem łączą prostotę z elegancją. Dzięki temu ich stroje sprawdzają się zarówno w pracy, w sytuacjach nieformalnych, jak i na co dzień. Nie bez przyczyny też stawia się na wełniane swetry, które doskonale komponują się z typowym, brytyjskim klimatem. Bardzo częstym wyborem jest dopasowana sukienka w kratę, dodatkowo przepasana w talii paskiem. Jest to wybór sprawdzający się w pracy, ale także i podczas weekendowych wyjść. Wśród często wybieranych rozwiązań znajdują się również oversize’owe marynarki i żakiety o męskim kroju, które doskonale prezentują się w przypadku pań. Obecność kraty jako wzoru dotyczy praktycznie każdego elementu garderoby i znakomicie sprawdza się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.