Lawenda kryje w sobie naprawdę dużą moc. Większość osób kojarzy się z właściwościami uspokajającymi i działaniem nasennym, radzącym sobie z bezsennością, jednakże jej potencjał jest dużo większy i łączy się nawet z pielęgnacją skóry czy włosów. Jak więc wykorzystać lawendę do zadbania o urodę? Dlaczego warto to zrobić i jakie przynosi to efekty?

Lawendy można używać w jej różnych formach, jednakże prawie zawsze najlepszym wyborem będzie po prostu olejek lawendowy. Bez problemu da się go kupić. Aktualnie powinien być dostępny w każdej drogerii, ale też i aptece oraz pozostałych sklepach zawierających różne kosmetyki i lekarstwa. Olejek z lawendy ma działanie odkażające. Potrafi łagodzić stany zapalne i wpływać regenerująco na skórę podrażnioną i zmęczoną. Można go używać solo, ale nie tylko, bo można też wprowadzać go do różnych kosmetyków, a nawet i do zwykłej wody, by później takim lawendowym roztworem przemywać twarz i delikatnie ją nawilżać nawet podczas zwykłego oczyszczania.

Lawenda nie działa jednak tylko i wyłącznie na skórę. Może też pomóc w pielęgnacji włosów, zwłaszcza w przypadku problemów z łupieżem albo nadmiernym przetłuszczaniem się głowy. Co prawda w tym przypadku olejek lawendowy na niewiele się zda, jednakże już płukanka z lawendy może wiele zdziałać. Jak ją przygotować? Sporą garść kwiatów lawendy (mogą być te suszone, ale również i świeże) należy zalać litrem zwykłej wody i w takiej formie zagotować, a następnie odłożyć pod przykryciem na jakieś pół godziny.

Przecedzony przez sito roztwór można uzupełnić jeszcze niewielkim dodatkiem octu jabłkowego, który wspomoże jego działanie. Miksturą najlepiej przepłukiwać włosy bezpośrednio po ich umyciu. Można to robić po każdym oczyszczaniu. Jeżeli natomiast nie ma się czasu na gotowanie specjalnych roztworów, czysty olejek lawendowy warto wprowadzić po prostu do wody i taką mieszanką przepłukać włosy po myciu.

Zapraszamy również na www.naukowcy.pl, gdzie znajdziesz inne przydatne informacje ze zdrowia i pielęgnacji.