Zdrowie zębów jest ważnym aspektem naszego ogólnego samopoczucia. I choć niektórzy mogą uważać, że jest to tylko kwestia estetyczna, posiadanie zdrowych zębów i zdrowej jamy ustnej przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia. Jeśli myślisz, że szczotkowanie jest jedynym środkiem, który należy wziąć pod uwagę, aby utrzymać zdrowe zęby, wyjaśniamy wszystkie aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę w swojej higienie jamy ustnej.

1. Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że szczotkowanie jest najlepszym sposobem dbania o zęby. Prawidłowe szczotkowanie zębów jest niezbędne do utrzymania ich w zdrowiu i zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego i ubytków. Należy myć zęby po każdym posiłku, starając się nie czekać zbyt długo między zakończeniem posiłku a umyciem zębów, co pozwoli uniknąć tworzenia się bakterii powodujących nieświeży oddech. Zapobiegasz również przebarwieniom zębów spowodowanym przez takie produkty jak kawa, czy herbata.

2 Ale dbanie o zęby to nie tylko ich szczotkowanie. Nitkowanie zębów jest niezbędne, ponieważ małe kawałki jedzenia często zostają uwięzione między zębami, zwiększając ryzyko próchnicy. Co gorsza, szczoteczka do zębów nie zawsze jest w stanie skutecznie oczyścić przestrzenie między zębami i pod dziąsłami, a to zadanie może wykonać tylko nić dentystyczna. Nitkowanie zmniejsza również prawdopodobieństwo wystąpienia nieświeżego oddechu poprzez poprawę higieny jamy ustnej.

3. Powinieneś wiedzieć, jak wybrać rodzaj produktów, których używasz do dbania o swoje zęby. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, jednak te wzbogacone o fluor są najlepsze do dbania o zęby, gdyż minerał ten skutecznie zapobiega powstawaniu ubytków i chroni nasze zęby.

4 To co jesz i pijesz ma wpływ na Twoje zęby. Wino, zwłaszcza czerwone, napoje takie jak kawa, herbata, napoje bezalkoholowe, żywność zawierająca barwniki i tytoń stopniowo przebarwiają zęby, sprawiając, że z czasem stają się żółte. Ważne jest, aby po spożyciu tego typu pokarmów natychmiast umyć zęby, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wpływu ich składników na szkliwo zębów.

5 Zadbaj o swoją dietę i jedz dużo owoców i warzyw, które dzięki zawartym w nich witaminom i składnikom odżywczym pomogą utrzymać zdrowe zęby. Nie nadużywaj słodyczy, ciastek i cukru, a jeśli już to zrobisz, pamiętaj o natychmiastowym umyciu zębów, ponieważ cukier jest jedną z głównych przyczyn próchnicy zębów.

6. Jeśli chcesz dbać o swoje zęby, nie narażaj ich na niepotrzebne urazy. Mimo że nasze zęby są twarde, mogą się złamać lub ulec uszkodzeniu, zwłaszcza jeśli używamy ich do otwierania przedmiotów lub gryziemy bardzo twarde rzeczy (łupiny orzechów itp.).

7. Nawet po zastosowaniu się do tych wszystkich wskazówek, istnieje jeden podstawowy aspekt dbania o zęby, którego nigdy nie można pominąć: regularne wizyty u dentysty. Przynajmniej raz w roku powinniśmy poddać się dokładnemu, profesjonalnemu czyszczeniu, aby usunąć płytkę nazębną, która się nagromadziła i nie znika podczas szczotkowania czy nitkowania zębów. Jeśli chcesz dogłębnie zadbać o higienę jamy ustnej dołącz do akcji edukacyjnej Polskiego Czerwonego Krzyża