Drożdże piwowarskie to środek spożywczy, który pomimo tego, że jest pozyskiwany w procesie warzenia piwa, nie zawiera alkoholu. Ten naturalny produkt posiada niezliczoną ilość korzystnych dla organizmu właściwości, dzięki czemu stanowi idealne uzupełnienie zdrowej i zrównoważonej diety.
Sporo witamin, białka i minerałów
Dzięki wysokiej zawartości witamin, białka i minerałów spożywanie drożdży piwnych pomaga wzmocnić włosy, paznokcie i skórę. Zawiera dużą ilość witamin z grupy B, co oznacza, że pomaga regulować pracę układu nerwowego. Witamina B zapewnia jej korzystne właściwości w zakresie regeneracji komórek, ochrony skóry i chorób oczu, natomiast witamina B6 w większym stopniu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wątroby.
Ogromna ilość zalet w drożdżach piwnych sprawia, że wiele osób próbuje zrobić własne piwo. Może warto w takiej sytuacji wzorować się rankingiem najlepszych marek piwnych w Polsce? Lub chociaż udamy się do dobrego baru piwnego? Najlepszy z nich mieści się w Gorzowie Wielkopolskim. Ranking polecanych barów z piwem w Polsce, a w tym także w Gorzowie Wielkopolskim znajdziemy na stronie www.gorzowinfo.pl. Na pewno warto zaczerpnąć sposoby i techniki wykorzystania drożdży piwowarskich i tworzenia piwa od najlepszych.
Zalety drożdży piwowarskich
Drożdże piwowarskie mają silne działanie regenerujące i oczyszczające. Regularne spożywanie wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, pomaga regulować tranzyt i sprawia, że trawienie jest mniej uciążliwe. Ponadto, jako bogaty w wapń, pomaga chronić strukturę kości i dostarcza żelaza, co czyni go idealnym środkiem do walki z anemią. Pomaga również obniżyć poziom cholesterolu i poprawić krążenie krwi, a także pomaga w przypadku lęku, depresji, bezsenności i stresu. Jest największym naturalnym źródłem kwasu foliowego, a także zawiera duże ilości niacyny, biotyny, fosforu, wapnia i siarki, które pomagają w funkcjonowaniu komórek.
Kto nie powinien spożywać drożdży piwnych?
Drożdże piwne są jednak przeciwwskazane dla osób cierpiących na podagrę, choroby nerek, reumatyzm, hiperurykemię, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna, ponieważ ze względu na wysoką zawartość puryn mogą powodować biegunkę i wzdęcia.
Z tych wszystkich powodów drożdże piwne są doskonałym uzupełnieniem diety, zwłaszcza dla osób z niedoborami żywieniowymi, dzieci z zahamowaniem wzrostu, osób z osłabieniem mięśni oraz kobiet karmiących piersią. Może być przyjmowany w postaci tabletek lub proszku. Jego smak jest nieco gorzki, ale łatwo go zamaskować, mieszając go z sokiem lub jogurtem albo posypując nim potrawy.