Czy wiesz, jak leczyć bezdech senny? Bezdech senny to zaburzenie, które nie pozwala nam dobrze spać, uniemożliwiając osiągnięcie głębokiego snu, a tym samym prawidłowy wypoczynek. Z czasem może nawet powodować problemy z układem krążenia i negatywne skutki, dlatego należy podjąć odpowiednie działania.

Objawy bezdechu sennego

Do najczęstszych objawów bezdechu sennego należą: głośne chrapanie, krztuszenie się, przerwy w oddychaniu, lekki sen, drażliwość, senność w ciągu dnia, wahania nastroju, koszmary senne, drażliwość, brak koncentracji, nadmierne pocenie się i duszności podczas snu.

Leczenie bezdechu sennego

Istnieją różne metody leczenia bezdechu sennego, które łagodzą jego objawy. Mogą one być całkowicie naturalne, można też zastosować ustniki, aparaty oddechowe lub, w ciężkich przypadkach, zabiegi chirurgiczne. Najczęstszą metodą jest jednak przyjmowanie leków.

Dieta

Jeśli problem ten ma charakter losowy, wystarczy niewielka zmiana stylu życia, aby odzyskać spokojny sen. Na przykład należy unikać tytoniu, alkoholu i napojów zawierających kofeinę, a także leków nasennych, ponieważ często są one przyczyną tego zaburzenia. Wielkim wrogiem mogą być także obfite kolacje.

Aktywność fizyczna

Zaleca się również spanie na boku i ustalenie stałego rozkładu dnia. Z drugiej strony, aby dowiedzieć się, jak leczyć bezdech senny, należy pamiętać, że zaleca się umiarkowane ćwiczenia fizyczne przez 30 minut dziennie, zwłaszcza jeśli obejmują one zajęcia relaksacyjne, takie jak joga lub Tai Chi. Zrzucenie kilku kilogramów, jeśli masz nadwagę, również poprawi oddychanie w nocy.

Aparaty oddechowe

Jeśli problem jest poważniejszy, specjaliści zalecają stosowanie aparatów ortodontycznych lub protez. Powinny one być zaprojektowane przez stomatologów lub ortodontów i mają za zadanie regulować położenie dolnej szczęki i języka w celu utrzymania drożności dróg oddechowych. Inną opcją są aparaty oddechowe, zalecane w przypadku cięższych przypadków bezdechu sennego. Jest to maska, która zakrywa usta i nos oraz delikatnie przesyła powietrze w dół gardła, aby umożliwić prawidłowe oddychanie.

Chirurgia

Wreszcie, gdy nie ma innej możliwości, można skorzystać z zabiegu chirurgicznego w celu poszerzenia dróg oddechowych. Odbywa się to poprzez obkurczanie, napinanie lub usuwanie nadmiaru tkanki z jamy ustnej i gardła albo poprzez zmianę ułożenia dolnej szczęki.

Źródło: www.nadwrazliwosc.pl