Chociaż nie przeprowadzono wielu badań dotyczących oleju lnianego i trądziku, suplementy z siemienia lnianego pozostają popularnym leczeniem trądziku, zarówno wśród naturalnych terapeutów, jak i osób cierpiących na trądzik.

Olej z siemienia lnianego jako sposób na trądzik

Siemię lniane jest tradycyjnie używane jako naturalny środek przeciwzapalny, poprawiający kondycję włosów i wspierający odchudzanie.  Ale sam olej lniany ma wiele innych zalet, które wynikają z jego bogactwa w niezbędne kwasy tłuszczowe omega 3.  Niezbędne kwasy tłuszczowe są tak nazwane, ponieważ musimy je pobierać z naszej diety – nasz organizm ich nie wytwarza.  Są ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, funkcjonowania mózgu i pomagają zapobiegać przewlekłym chorobom, takim jak zapalenie stawów i choroby serca.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe występują w kilku formach, z których najbardziej znana to kwasy tłuszczowe omega 3 i kwasy tłuszczowe omega 6.  Kwasy tłuszczowe Omega 6 są bardziej powszechne w naszej zachodniej diecie, znajdują się w olejach takich jak szafranowy, słonecznikowy, kukurydziany, sezamowy i innych olejach.  Możliwe jest wystąpienie niedoboru kwasów tłuszczowych omega 6, jeśli polega się tylko na tłuszczach omega 3, takich jak olej lniany i rybi, jako główny rodzaj tłuszczu w diecie.  Lub jeśli przyjmujesz kwasy tłuszczowe omega 3 w większych ilościach przez okres od półtora do dwóch lat, aby uzupełnić niedobór omega 3.  Ale bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że spożywany jest nadmiar kwasów tłuszczowych omega 6 w stosunku do kwasów omega 3.

Objawy niedoboru kwasów tłuszczowych omega 3 obejmują suchość skóry, lepkie płytki krwi i zapalenie tkanek.  Biorąc pod uwagę, że stany zapalne są szczególnie niepokojące dla osób cierpiących na trądzik, łatwiej zrozumieć, dlaczego zwiększenie ilości kwasów tłuszczowych omega 3 w diecie pozostaje popularnym naturalnym sposobem leczenia trądziku.

Kwasy tłuszczowe Omega 3 można znaleźć w niektórych rodzajach ryb, takich jak łosoś i makrela oraz olej lniany.  Kwasy omega 3 nie tylko zmniejszają stany zapalne, ale także przyspieszają gojenie – co jest ważne dla osób cierpiących na trądzik – i zmniejszają lepkość płytek krwi.  Lepkość płytek krwi staje się ważna poza zdrowiem serca, gdy weźmie się pod uwagę, że komórki krwi dostarczają tlen do komórek, w tym komórek w naszej skórze i komórek biorących udział w gojeniu.

Istnieją 3 rodzaje kwasów tłuszczowych omega 3, które są istotne.  Są to kwas alfa-linolenowy (ALA lub LNA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksanowy (DHA).  ALA (lub LNA, jak to często się skraca) jest przekształcane przez organizm w EPA i DHA.  EPA i DHA to formy, w których kwasy omega 3 są najłatwiej wykorzystywane przez organizm.  Stwierdzono, że suplementacja ALA zmniejsza stan zapalny i poprawia suchość skóry.

 Olej lniany jest bardzo dobrym źródłem ALA, zawiera średnio 55% i więcej

Ale aby przeprowadzić konwersję do EPA i DHA, organizm musi mieć dobry poziom cynku, magnezu, witaminy C, witaminy B3 i witaminy B6.

Zalecane spożycie ALA to około 2220 mg dziennie.  Wyższe dawki są zalecane w leczeniu niedoborów lub niektórych stanów.  Nie ma prawdziwych standardowych zaleceń dla osób cierpiących na trądzik, ponieważ nie przeprowadzono wystarczającej liczby badań dotyczących trądziku.  Ale dawki od 3000 do 6000 mg dziennie stosuje się w celu zapobiegania i leczenia niektórych przewlekłych schorzeń.

Więcej artykułów w temacie zdrowego stylu życia, znajdziesz w serwisie https://www.aktualne.pl/.