Skóra atopowa jest znacznie bardziej delikatna i wrażliwa niż skóra normalna i wymaga szczególnej pielęgnacji, aby utrzymać ją w doskonałym stanie. Czynniki zewnętrzne mają ogromny wpływ na skórę atopową, dlatego w miesiącach letnich należy o nią szczególnie dbać.

Letnie czynniki uszkadzające skórę atopową

Prawdą jest, że skóra atopowa cierpi bardziej w miesiącach zimowych niż letnich, jednak istnieje szereg czynników lub elementów typowych dla upałów, które mogą pogorszyć stan skóry atopowej.

 1. Nadmierne korzystanie z klimatyzacji może powodować nadmierne wysuszenie skóry atopowej. W takim przypadku dobrze jest utrzymywać wilgotne środowisko.
 2. Kolejnym czynnikiem mającym negatywny wpływ na stan skóry atopowej jest pot wydzielany przez wysokie temperatury. Zaleca się unikanie wychodzenia na zewnątrz w najgorętszych godzinach dnia i noszenie ubrań, które umożliwiają skórze bezproblemowe wydzielanie potu.
 3. Chlor obecny w wodzie basenowej to kolejny czynnik, który jest bardzo szkodliwy dla skóry atopowej. Substancja ta powoduje, że skóra wysusza się bardziej niż zwykle i staje się nadmiernie podrażniona. Po kąpieli w basenie zaleca się zmycie jak największej ilości chloru za pomocą prysznica.

Jeśli dana osoba cierpi na skórę atopową, ważne jest, aby nie nadużywać produktów kosmetycznych, zwłaszcza w okresie letnim. Zaleca się stosowanie produktów opracowanych specjalnie dla skóry atopowej.

Jak dbać o skórę atopową latem?

Pielęgnując skórę atopową w miesiącach letnich, warto stosować się do poniższych zaleceń.

 1. W pielęgnacji skóry atopowej ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Ważne jest, aby używać środków czyszczących bez mydła, które zawierają substancje łagodzące skórę.
 2. Po kąpieli pod prysznicem zaleca się stosowanie specjalnych środków nawilżających przeznaczonych do skóry atopowej. Ma to na celu przeciwdziałanie nadmiernemu wysuszeniu skóry.
 3. Jeśli skóra atopowa jest bardzo podrażniona, najlepiej jest stosować kremy, które pomagają ją ukoić i naprawić. Jeśli skóra nadmiernie swędzi, można nałożyć na nią odrobinę termalnej wody źródlanej, która pomoże złagodzić swędzenie.

Inne wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry atopowej

Oprócz miesięcy letnich warto dbać o ten typ skóry także w pozostałych porach roku.

 1. Podczas kąpieli pod prysznicem należy unikać używania gąbek, ponieważ w przeciwnym razie można podrażnić skórę bardziej niż zwykle.
 2. O wiele lepiej jest wziąć prysznic niż kąpiel.
 3. Idealna temperatura wody powinna wynosić około 33 stopni.
 4. Nie zaleca się pocierania skóry. Idealnym rozwiązaniem jest delikatne osuszenie się za pomocą ręcznika.
 5. Nie należy zapominać o nawilżaniu skóry po prysznicu.
 6. W wielu przypadkach w wyniku drapania dochodzi do zakażenia skóry. W tym przypadku ważne jest, aby paznokcie były krótkie i idealnie czyste.

A jeżeli narzekasz na alergie, zobacz, jak sobie z nimi radzić, klikając https://www.informator24.pl/jak-sobie-radzic-z-wiosenna-alergia/.