Tatuaże od zawsze budziły kontrowersje. Niektórzy nie mogą na nie patrzeć, uważając, że ich właściciel oszpecił sobie w ten sposób ciało. Po drugiej stronie są osoby, które uważają je za najpiękniejszą dekorację oraz manifest indywidualności i niepowtarzalności. Trudno dyskutować ze stronami tego sporu, ponieważ każda z nich ma długa listę argumentów na poparcie swoich tez. Jeśli jednak zaliczasz się do grupy zwolenników tatuaży, to warto pamiętać, że każdy z nich, tuż po wykonaniu to prawdziwa rana i należy dołożyć wszelkich starań aby goiła się prawidłowo.
Etapy gojenia się tatuażu
Cały proces gojenia się rany w miejscu wykonania tatuażu zazwyczaj trwa od trzech do pięciu tygodni. Uzależniony jest on przede wszystkim od wielkości rany i indywidualnych predyspozycji regeneracyjnych skóry.
Po wykonaniu tatuażu rana zostaje zabezpieczona specjalną folią. Przez pierwsze dni skóra pod nią może być spuchnięta i zaczerwieniona. Może również sączyć się osocze zabarwione pigmentami. Nie stanowi to zagrożenia dla rany, ale w tym czasie należy pamiętać o częstym jej przemywaniu. Można to robić kilkukrotnie w ciągu dnia, najlepiej delikatnymi środkami myjącymi lub specjalistycznymi płynami do pielęgnacji tatuażu. Na koniec należy posmarować rany środkiem ochronnym.
W drugim etapie najczęściej pojawia się uciążliwe swędzenie i łuszczenie się naskórka. Jednak pomimo tego, w żadnym przypadku, nie wolno drapać rany. Może to spowodować uszkodzenie i zakażenie naskórka. Rozwiązaniem tej sytuacji jest intensywne nawilżanie tatuażu specjalnymi kremami. Dzięki temu skóra nie będzie przesuszona a objawy swędzenia złagodzone.
Najczęściej spotykane komplikacje po zabiegu tatuażu
Podczas gojenia się tatuażu będzie pojawiało się łuszczenie, swędzenie czy sączenie się różnych substancji z rany. Część tych objawów jest naturalna, ale mogą pojawić się również objawy, które mogą nas zaniepokoić. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można opuchnięcie rany i mocne zaczerwienienie skóry wokół niej utrzymujące się dłużej niż dwa, trzy dni. Jeśli dołącza do tego temperatura, to możemy być pewni, że rozwija się stan zapalny. Inne poważne komplikacje to najczęściej ropne bąble i wykwity oraz intensywnie czerwone linie wokół rany.
Innym nieprzyjemnym objawem gojących się tatuaży jest swędzenie. Jeśli nie łagodnieje ono z czasem, może oznaczać uczulenie na zastosowane pigmenty.
W przypadku pojawienia się wymienionych objawów, warto w pierwszej kolejności skontaktować się z salonem, w którym przeprowadzany był zabieg. Doświadczeni tatuażyści z pewnością udzielą rady jak radzić sobie z niepokojącymi objawami lub zdecydują o potrzebie zasięgnięcia porady lekarskiej.